Co je fair trade?

Co je fair trade? Mohli bychom říci, že se jedná o důmyslně vymyšlený systém, jak na jedné straně pomoci lidem z rozvojových zemí, a na straně druhé zajistit lidem kvalitní suroviny či potraviny v bio kvalitě. Na seznam produktů se můžeme podívat na příslušném webu -  www.fairtrade.cz. Nákupem zboží v systému fair trade pomůžeme místním pěstitelům a výrobcům, protože utržené peníze za fair trade výrobky, jdou na zajištění pěti základních pilířů fair trade. 

Prvním je spravedlivá cena, kterou systém fairtrade garantuje pěstitelům a výrobcům v rámci výkupu.

Druhým zákaz dětské práce, která obecně ve třetích zemích narušuje právo na vzdělání a zdravý duševní a tělesný rozvoj dítěte

Třetím podpora místního rozvoje a komunity v dané zemi, pěstitelům jsou k dispozici agroinženýři, kteří místním ukazují správné pěstitelské postupy, aby bylo možné zachovat produkty v bio kvalitě.

Čtvrtým důstojné pracovní podmínky, a to jak na plantážích, tak farmách i v dalších podnicích, kde je se zachováván princip bezpečnosti a ochrany při práci, a též je dohlíženo na to, aby obdržená mzda, pokrývala potřebné náklady na živobytí.

Pátým pak ekologická udržitelnost, z fair trade jsou důsledně vyloučeny veškeré škodlivé agrochemikálie a geneticky modifikované potraviny a podporovány jsou udržitelné pěstitelské a výrobní postupy, umožňující zachovat místní ekosystémy a chránit zdraví pěstitelů a výrobců, stejně jako spotřebitelů.

ZP

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>