Intolerance laktózy u dětí

Mléko je první a jedinou výživou novorozenců. Organismus nenarozených dětí je na trávení mléčného cukru připravován již v těhotenství. Od 23. týdne těhotenství se rozvíjí aktivita laktázy. Která se s každým dalším stupněm těhotenství zvyšuje. V průběhu kojení pak zůstává aktivita vysoká a po skončení kojení začíná klesat.

Co je laktóza?

Laktóza je ve své formě pro náš organismus bez užitku. Použitelná pro náš organismus je teprve, když projde trávicím traktem až k tenkému střevu, kde dochází ke štěpení mléčného cukru působením enzymu laktázy na jednoduché sacharidy.

Jinak řečeno, mléčný cukr se má ve střevech štěpit na jednodušší cukry. V případě, že se tak nestane, laktóza se ve střevech hromadí a dochází zde ke kvašení, což může mít za následek průjmy a meteorismus (prdíky).

Laktózová intolerance není žádná nemoc, kterou by bylo potřeba léčit, a pomoc je tedy jednoduchá – vyhnout se úplně nebo částečně laktóze. Pozor: intolerance laktózy u dětí je často jen dočasná.

Příznaky intolerance laktózy u dětí

  • pláč dítěte zhruba do 10 minut po kojení
  • zelená, zpěněná, řídká stolice
  • zvracení, nadýmání
  • vyrážka
  • časté buzení dítěte
Jak na intoleranci laktózy?

Na 10 dní vynechejte všechny mléčné výrobky. Po zhruba pěti dnech by se měla situace začít zlepšovat. Až se vše uklidní, zkuste jeden mléčný výrobek. Když bude vše bez příznaků, můžete přidat další. Dočasná intolerance laktózy u dětí se tak může zlepšovat a dítě může laktózu zvládat lépe.

Kojencům může pomoct i dětská výživa pro miminko. U větších dětí je potřeba vápník nahradit jinými složkami potravy. Pozor: Nedostatek vápníku v organismu, který může nastat při dlouhodobém vysazení mléka a mléčných výrobků a nedoplňování vápníku jinými složkami stravy, může být nebezpečný.

Díky vyloučení laktózy se vaše dítě trpící její intolerancí bude cítit lépe, bude mít větší chuť k jídlu a bude mít klidný spánek. A kdyby přeci ne, matrace z kvalitních pěn mu k dobrému spánku jistojistě pomůže.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>