Jak zavařovat?

Každý jistě zná ze svého dětství, když naše babičky měly plné sklepy nebo špíze zavařovaček s oblíbenými ovocnými marmeládami nebo kompoty. Díky zavařování si můžete během zimního období nejen uchovat kousek léta, ale hlavně si dopřát potřebné vitamíny, které v zimě nejsou příliš dostupné.

Co zavařit?

Zavařit můžete mnoho nejrůznějších potravin. Zavařuje se nejen ovoce, ale také zelenina nebo houby. Zavařováním je možné konzervovat téměř všechno. Tento článek však zaměříme na klasické zavařování ovocných marmelád a kompotů, které bývají běžnou součástí téměř každé domácnosti.

Jaké ovoce použít?

Na výrobu marmelády nebo ovocného kompotu lze použít téměř jakékoliv ovoce. Je sice pravda, že by se mělo vybírat spíše ovoce bohaté na pektin (např. rybíz nebo angrešt), avšak marmeládu či kompot je možné udělat i z dalších druhů ovoce, které přírodního pektinu obsahují méně (např. třešňová marmeláda, švestková marmeláda, různé ovocné kompoty atd.).

Postup, jak úspěšně zavařovat

Zavařování není vůbec jednoduché a je zapotřebí dodržovat následující postup. Nejprve je nutné vybrané ovoce důkladně omýt a následně podle druhu odstonkovat, oloupat a nakrájet. Vždy používejte ovoce, které je vyzrálé, nepoškozené, bez plísní či nahnilosti. Poté je potřeba připravené ovoce namočit do vody, díky čemuž neztratí svoji barvu.

Pokud máte v plánu zavařovat tvrdší ovoce (např. hrušky, jablka), je nutné toto ovoce ještě předvařit, případně vytvořit ovocnou marmeládu. U předvaření postačí ovoce vložit do horké vody a nechat  zhruba 3 minuty povařit.

Ovocné kompoty

U výroby ovocného kompotu nechte předvařené ovoce vychladnout. Poté vložte do zavařovací sklenice. Ovoce se nejčastěji zalévá cukerným nálevem nebo lze sklenici prosypat cukrem a dolít převařenou vodou. Ovocné kompoty patří k nejhodnotnějším ovocným konzervám, jejich příprava přitom nemůže být jednodušší.

Ovocné marmelády

Máte-li v plánu dělat marmeládu, je potřeba na rozdíl od kompotů ovoce nakrájet na menší kousky, ty následně podlít trochou vody a dusit je. Ovoce musí být přiměřeně měkké, vařte proto do rozvaření. Horkou hmotu pak prolisujte přes síto nebo pomocí kuchyňského robotu či mixéru. Prolisovanou směs následně vložte do hrnce a přiveďte k varu. Poté přidávejte po malých dávkách cukr a vařte za stálého míchání. S poslední dávkou cukru se nesmí marmeláda vařit více než 10 minut.

Po výrobě domácí marmelády následuje její zavaření. Směs se nalije do zavařovací sklenice, která se po nalití ihned uzavře. Všechny sklenice se pak vloží do zavařovacího hrnce s horkou vodou a teploměrem a přikryjí se pokličkou. Voda v hrnci by měla sahat zhruba do 4/5 objemu sklenice neboli dva prsty pod uzávěrem a teplota by měla činit 80 ºC. Sklenice by v hrnci měly být cca 20 minut. Po vyjmutí sklenic z hrnce je postavte do dřezu s horkou vodou a postupně přilévejte vodu studenou.

Základ zavařování

Základem každého zavařování je cukr, případně další umělá sladidla. Kromě cukru je možné rovněž použít kořenní jako hřebíček, skořice, badyán.

Co je u zavařování důležité?

Ať už zavařujete cokoliv, mějte na paměti následující body, které jsou velice důležité a podstatné, pokud chcete, aby zavařování dopadlo úspěšně.

  • Při zavařování je nejdůležitější hygiena, proto na ni opravdu dbejte.
  • Použitá sklenice a víčka musí být nepoškozená a důkladně vyvařená. Po umytí je ničím neutírejte, jen je nechte oschnout.
  • Sklenice s víčkem musí perfektně sedět.
  • Všechny potraviny musí být perfektně umyté.
  • Doporučená mezera mezi víčkem a tekutinou musí být cca 1,5 cm.
  • Všechny sklenice označte datem a případně, co obsahují.
  • V případě podezření, že sklenice není v pořádku, tak ji vyhoďte.
Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>