Nejškodlivější éčka

Dnešní dobo je jistě doba chemiků. Chemie opravdu bez nadsázky vládne světu. Že se i do potravin přidávají chemické látky je známá věc, ale že často je řada potravin spíše produktem chemického průmyslu, než průmyslu potravinářského, to už každý z nás nepozná.

Dnes totiž musíte mít při nakupování potravin více než jen středoškolskou znalost chemie, aby jste mohli bez problémů rozluštit všechny látky přidané do potravin. Pravda, všechny nejsou škodlivé a některé jsou přírodního původu. Jen jsou uvedeny pod svým chemickým označením. My se vám pokusíme vaši práci ulehčit alespoň následujícím přehledem deseti nejnebezpečnějších chemických látek přidávaných do potravin.

1.      E110 – Žluť SY (Cl potravinářská žluť 3)

Toto žluto-oranžové barvivo se řadí do skupiny škodlivých aditiv. Kromě toho, že je nevhodné pro děti, může být také příčinou alergií. Vše vypovídající hodnotu má informace o výrobě tohoto barviva. K jeho výrobě byl a někde stále je používán uhelný dehet.

2.      E132 – Indigotin (Cl potravinářská modř 1)

Indigotin – tmavě modré barvivo.. Nadměrná konzumace tohoto barviva může zapříčinit nevolnost, zvracení, vyšší krevní tlak, vyrážky a další alergické reakce. Najdeme ho většinou ve sladkostech.

3.      E133 – Brilantní modř FCF (Cl potravinářská modř 2)

Zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Nejčastěji je ve sladkostech.

4.      E210 – Kyselina benzoová

U citlivějších jedinců může vyvolat kopřivku, výjimečně i anafylaktický šok. Přidává se do kečupů

5.      E250 – Dusitan sodný

Je nevhodný pro děti a těhotné ženy, neboť může způsobovat kožní problémy a bolení hlavy, může mít i karcinogenní účinky. Najít ho můžete například v konzervách.

6.      E320 – Butylhydroxyanisol (BHA) a E321 – Butylhydroxytoluen (BHT)

Mohou vyvolat kopřivku a podle některých studií mohou být i příčinou vzniku rakovinotvorného bujení trávicího traktu nebo zesilovat rakovinotvorné účinky jiných karcinogenů.

7.      E621 – L-glutaman sodný

Nadměrná konzumace glutamanu sodného může způsobovat bolesti hlavy, kožní vyrážky, zvracení, nevolnost, astmatické potíže, ojediněle dokonce halucinace.

8.       E952 – Cyklamáty

Zvyšují riziko vzniku rakoviny močového měchýře.

9.      E951 – Aspartam

U citlivých osob může vyvolat závratě, bolení hlavy, vyrážky, u dětí dokonce poruchy chování.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>