Vůně Vánoc

Také se Vám s Vánoci neodmyslitelně pojí vůně cukroví, zapálených svíček a jmelí? A co vánočního stromku? Závan čerstvého jehličí a pronikavá vůně pryskyřice Vám vždy připomene nejhezčí období roku?

První zmínka o nazdobeném stromku jako vánočním symbolu pochází z roku 1570 z německých Brém. V 19. století začali vánoční stromky lidé zdobit i u nás a stromeček se velice rychle stal nedílnou součástí Vánoc. V mnoha českých domácnostech se na Štědrý večer slavnostně rozzáří nějaký ten smrk, borovička či jedle.

Dlouhou dobu přicházel pro zdobení v úvahu jen stromek uříznutý v lese, vypěstovaný na zahrádce či koupený na trhu. Prostě stromek přírodní, živý. Velkou módou se před pár lety ale stal umělý vánoční stromek.

Pro některé lidi pohodlnější varianta, o kterou se není třeba příliš starat, neopadává z ní jehličí a po Vánocích stačí odnést jen zpět na půdu, kde bude čekat do příštího roku. Mnozí však volí umělý vánoční stromek především z ekologického hlediska. Myslí si, že právě nákup umělého stromku namísto živého, chrání životní prostředí. Skutečnost je ale trochu jiná.

Především jsou umělé stromky vyráběny z materiálů ropného původu. Také výroba umělého stromku není nijak šetrná k přírodě. Spotřebuje přibližně takové množství kyslíku, jaké vyprodukuje stovka přírodních stromů během svého života. Nehledě na přepravu nebo likvidaci již vyrobených stromků. Umělé stromky u nás prodávané jsou často dovezené ze zahraničí a při jejich transportu znečistí ovzduší několik tun oxidu uhličitého.

První plantáže živých vánočních stromků v ČR byly založeny po roce 1990 a máme tedy nyní možnost podpořit nejen domácí prodej, ale také ušetřit životní prostředí o velkou dávku CO2. Během svého růstu přírodní stromek produkuje kyslík a CO2 naopak spotřebovává a tím přispívá k omezování skleníkového efektu.

Pokud si budeme i při likvidaci vánočních stromků počínat rozumně, necháme je zpracovat na štěpky nebo použít při kompostování, můžeme si být jisti, že jsme pro přírodu udělali správnou věc a přitom jsme se nemuseli ochudit o potěšení z živého vánočního stromku.

A pokud bychom chtěli ještě víc, není nic jednoduššího než si pořídit vánoční stromek v květináči! V posledních letech velký hit, který má skutečně smysl. Mnoho prodejců již dnes nabízí tuto možnost. Zájemce si koupí stromek připravený v květináči, ten splní své vánoční poslání a potom může být opět vrácen do přírody.

Hana Blahoutová

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>